Holidays 0.56 - en to es translation catalogue (23 entries)

note: National Independence Day.
en: Fête de l'Indépendance Nationale
es: Día de la Independencia Nacional

note: Ancestry Day.
en: Jour des Aïeux
es: Fiesta de los Antepasados

note: Agriculture and Labor Day.
en: Fête de l'Agriculture et du Travail
es: Día de la Agricultura y el Trabajo

note: Flag Day and University Day.
en: Fête du Drapeau et de l'Université
es: Fiesta de la Bandera y la Universidad

note: Commemoration of the Battle of Vertieres.
en: Commémoration de la Bataille de Vertières
es: Conmemoración de la Batalla de Vertières

note: Armed Forces Day.
en: Jour des Forces Armées
es: Día de las Fuerzas Armadas

note: New Year's Day.
en: Nouvel An
es: Año Nuevo

note: Shrove Monday.
en: Lundi Gras
es: Lunes de Carnaval

note: Fat Tuesday.
en: Mardi Gras
es: Martes Gordo

note: Good Friday.
en: Vendredi Saint
es: Viernes Santo

note: Easter.
en: Pâques
es: Pascua

note: Assumption of Mary.
en: Assomption de Marie
es: Asunción de María

note: Death of Dessalines.
en: Mort de Dessalines
es: Muerte de Dessalines

note: All Saints' Day.
en: La Toussaint
es: Día de Todos los Santos

note: Day of the Dead.
en: Fête des Morts
es: Día de Muertos

note: Christmas Day.
en: Noël
es: Navidad

note: Ash Wednesday.
en: Mercredi des Cendres
es: Miércoles de Ceniza

note: Maundy Thursday.
en: Jeudi Saint
es: Jueves Santo

note: National Sovereignty Day.
en: Fête de la Souveraineté Nationale
es: Día de la Soberanía Nacional

note: Feast of Lady of Perpetual Help, Patroness of Haiti.
en: Fête de Notre-Dame du Perpétuel Secours, patronne d'Haiti
es: Fiesta de Nuestra Señora del Perpetuo Socorro, patrona de Haití

note: Ascension.
en: Ascension
es: Ascensión

note: Birth Anniversary of Jean-Jacques Dessalines.
en: Anniversaire de Naissance de Jean-Jacques Dessalines
es: Aniversario del Nacimiento de Jean-Jacques Dessalines

note: Discovery Day.
en: Jour de la Découverte
es: Día del Descubrimiento
