Holidays 0.56 - en to ht translation catalogue (25 entries)

note: National Independence Day.
en: Fête de l'Indépendance Nationale
ht: Jounen Endepandans Nasyonal

note: Ancestry Day.
en: Jour des Aïeux
ht: Fèt Zansèt yo

note: Agriculture and Labor Day.
en: Fête de l'Agriculture et du Travail
ht: Jounen Agrikilti ak Travay

note: Flag Day and University Day.
en: Fête du Drapeau et de l'Université
ht: Jounen Drapo ak Inivèsite

note: Commemoration of the Battle of Vertieres.
en: Commémoration de la Bataille de Vertières
ht: Komemorasyon batay Vertières

note: Armed Forces Day.
en: Jour des Forces Armées
ht: Jounen Fòs Lame

note: New Year's Day.
en: Nouvel An
ht: Nouvèl Ane

note: Carnival.
en: Carnaval
ht: Kanaval

note: Shrove Monday.
en: Lundi Gras
ht: Lendi Gras

note: Fat Tuesday.
en: Mardi Gras
ht: Madi Gras

note: Good Friday.
en: Vendredi Saint
ht: Vandredi Sen

note: Easter.
en: Pâques
ht: Pak

note: Corpus Christi.
en: Fête-Dieu
ht: Fèt Dye

note: Assumption of Mary.
en: Assomption de Marie
ht: Sipozisyon Mari

note: Death of Dessalines.
en: Mort de Dessalines
ht: Lanmò Desalin

note: All Saints' Day.
en: La Toussaint
ht: Jou tout Sen

note: Day of the Dead.
en: Fête des Morts
ht: Jou Mouri

note: Christmas Day.
en: Noël
ht: Nwèl

note: Ash Wednesday.
en: Mercredi des Cendres
ht: Mèkredi Sann

note: Maundy Thursday.
en: Jeudi Saint
ht: Jedi Sant

note: National Sovereignty Day.
en: Fête de la Souveraineté Nationale
ht: Jounen Nasyonal Souverènte

note: Feast of Lady of Perpetual Help, Patroness of Haiti.
en: Fête de Notre-Dame du Perpétuel Secours, patronne d'Haiti
ht: Fèt Manman Pèpetyèl Sekou, Patwòn Peyi Dayiti

note: Ascension.
en: Ascension
ht: Asansyon

note: Birth Anniversary of Jean-Jacques Dessalines.
en: Anniversaire de Naissance de Jean-Jacques Dessalines
ht: Anivèsè Nesans Jean-Jacques Dessalines

note: Discovery Day.
en: Jour de la Découverte
ht: Jounen Dekouvèt
