Holidays 0.42 - source to th translation catalogue (17 entries)

note: %s (observed).
source: %s（观察日）
th: ชดเชย%s

note: New Year's Day.
source: 元旦
th: วันปีใหม่สากล

note: National Day.
source: 国庆节
th: วันชาติจีน

note: Mid-Autumn Festival.
source: 中秋节
th: วันไหว้พระจันทร์

note: Chinese New Year (Spring Festival).
source: 春节
th: วันตรุษจีน

note: Chinese New Year's Eve.
source: 农历除夕
th: วันก่อนวันตรุษจีน

note: Labor Day.
source: 劳动节
th: วันแรงงาน

note: Tomb-Sweeping Day.
source: 清明节
th: วันเช็งเม้ง

note: Dragon Boat Festival.
source: 端午节
th: วันไหว้บ๊ะจ่าง

note: International Women's Day.
source: 国际妇女节
th: วันสตรีสากล

note: Youth Day.
source: 五四青年节
th: วันเยาวชนห่งชาติจีน

note: Children's Day.
source: 六一儿童节
th: วันเด็กสากล

note: Army Day.
source: 建军节
th: วันสถาปนากองทัพปลดปล่อยประชาชนจีน

note: Date format (see strftime() Format Codes).
source: %Y-%m-%d
th: %d/%m/%Y

note: Day off (substituted from %s).
source: 休息日（%s日起取代）
th: วันหยุด (แทน %s)

note: 70th Anniversary of the Victory of the Chinese People's War of Resistance against Japanese Aggression and the World Anti-Fascist War.
source: 中国人民抗日战争暨世界反法西斯战争胜利70周年纪念日
th: ครบรอบ 70 ปีแห่งการได้รับชัยชนะจากสงครามต่อต้านญี่ปุ่นและลัทธิฟาสซิสต์โลก

note: Chinese New Year (Spring Festival) Extended Holiday.
source: 春节延长假期
th: หยุดพิเศษวันตรุษจีน
