Holidays 0.58 - en to th translation catalogue (55 entries)

note: %s (estimated).
en: %s (anggaran)
th: %s (โดยประมาณ)

note: %s (in lieu).
en: Cuti %s
th: ชดเชย%s

note: %s (observed, estimated).
en: Cuti %s (anggaran)
th: ชดเชย%s (โดยประมาณ)

note: Chinese New Year.
en: Tahun Baharu Cina
th: วันตรุษจีน

note: Chinese New Year (Second Day).
en: Tahun Baharu Cina (Hari Kedua)
th: วันตรุษจีนวันที่สอง

note: Vesak Day.
en: Hari Wesak
th: วันวิสาขบูชา

note: Labor Day.
en: Hari Pekerja
th: วันแรงงาน

note: Birthday of HM Yang di-Pertuan Agong.
en: Hari Keputeraan Rasmi Seri Paduka Baginda Yang di-Pertuan Agong
th: วันคล้ายวันพระราชสมภพสมเด็จพระราชาธิบดีแห่งมาเลเซีย

note: National Day.
en: Hari Kebangsaan
th: วันชาติมาเลเซีย

note: Malaysia Day.
en: Hari Malaysia
th: วันเฉลิมฉลองการจัดตั้งสหพันธรัฐมาเลเซีย

note: Christmas Day.
en: Hari Krismas
th: วันคริสต์มาส

note: Islamic New Year.
en: Awal Muharam
th: วันขึ้นปีใหม่อิสลาม

note: Prophet Muhammad's Birthday.
en: Hari Keputeraan Nabi Muhammad S.A.W.
th: วันเมาลิดนบี

note: Eid al-Fitr.
en: Hari Raya Puasa
th: วันอีฎิ้ลฟิตริ

note: Eid al-Fitr (Second Day).
en: Hari Raya Puasa (Hari Kedua)
th: วันอีฎิ้ลฟิตริวันที่สอง

note: Eid al-Adha.
en: Hari Raya Qurban
th: วันอีดิ้ลอัฎฮา

note: Deepavali.
en: Hari Deepavali
th: วันดีปาวลี

note: Thaipusam.
en: Hari Thaipusam
th: วันไทปูซัม

note: Birthday of the Sultan of Johor.
en: Hari Keputeraan Sultan Johor
th: วันคล้ายวันพระราชสมภพสุลต่านแห่งรัฐยะโฮร์

note: The Sultan of Johor Hol.
en: Hari Hol Almarhum Sultan Iskandar
th: วันคล้ายวันสวรรคตสุลต่านแห่งรัฐยะโฮร์องค์ก่อน

note: Beginning of Ramadan.
en: Awal Ramadan
th: วันแรกการถือศีลอด

note: Birthday of The Sultan of Kedah.
en: Hari Keputeraan Sultan Kedah
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐเกดะห์

note: Isra' and Mi'raj.
en: Israk dan Mikraj
th: วันเมี๊ยะราจ

note: Eid al-Adha (Second Day).
en: Hari Raya Qurban (Hari Kedua)
th: วันอีดิ้ลอัฎฮาวันที่สอง

note: Birthday of the Sultan of Kelantan.
en: Hari Keputeraan Sultan Kelantan
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐกลันตัน

note: Nuzul Al-Quran Day.
en: Hari Nuzul Al-Quran
th: วันนูซุลอัลกุรอาน

note: New Year's Day.
en: Tahun Baharu
th: วันขึ้นปีใหม่

note: Federal Territory Day.
en: Hari Wilayah Persekutuan
th: วันเขตสหพันธรัฐ

note: Pesta Kaamatan.
en: Pesta Kaamatan
th: เทศกาลกามะตัน

note: Declaration of Independence Day.
en: Hari Pengisytiharan Tarikh Kemerdekaan
th: วันรำลึกการประกาศอิสรภาพ

note: Declaration of Malacca as a Historical City.
en: Hari Perisytiharan Melaka Sebagai Bandaraya Bersejarah
th: วันรำลึกการประกาศมะละกาเป็นเมืองประวัติศาสตร์

note: Birthday of the Governor of Malacca.
en: Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Melaka
th: วันคล้ายวันเกิดผู้ว่าการรัฐมะละกา

note: Birthday of the Sultan of Negeri Sembilan.
en: Hari Keputeraan Yang di-Pertuan Besar Negeri Sembilan
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐเนเกรีเซมบิลัน

note: The Sultan of Pahang Hol.
en: Hari Hol Sultan Pahang
th: วันคล้ายวันสิ้นพระชนม์สุลต่านแห่งรัฐปะหังองค์ก่อน

note: Birthday of the Sultan of Pahang.
en: Hari Keputeraan Sultan Pahang
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐปะหัง

note: Birthday of the Raja of Perlis.
en: Hari Ulang Tahun Keputeraan Raja Perlis
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐปะลิส

note: George Town Heritage Day.
en: Hari Ulang Tahun Perisytiharan Tapak Warisan Dunia
th: วันครบรอบการประกาศจอร์จทาวน์เป็นมรดกโลก

note: Birthday of the Governor of Penang.
en: Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Pulau Pinang
th: วันคล้ายวันเกิดผู้ว่าการรัฐปีนัง

note: Birthday of the Sultan of Perak.
en: Hari Keputeraan Sultan Perak
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐเประก์

note: Good Friday.
en: Good Friday
th: วันศุกร์ประเสริฐ

note: Birthday of the Governor of Sabah.
en: Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Sabah
th: วันคล้ายวันเกิดผู้ว่าการรัฐซาบาห์

note: Christmas Eve.
en: Christmas Eve
th: วันคริสต์มาสอีฟ

note: Birthday of The Sultan of Selangor.
en: Hari Keputeraan Sultan Selangor
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐสลังงอร์

note: Dayak Festival Day.
en: Perayaan Hari Gawai Dayak
th: วันเทศกาลกาไวดายัค

note: Birthday of the Governor of Sarawak.
en: Hari Jadi Yang di-Pertua Negeri Sarawak
th: วันคล้ายวันเกิดผู้ว่าการรัฐซาราวัก

note: Sarawak Independence Day.
en: Hari Kemerdekaan Sarawak
th: วันประกาศเอกราชรัฐซาราวัก

note: Anniversary of the Installation of the Sultan of Terengganu.
en: Hari Ulang Tahun Pertabalan Sultan Terengganu
th: วันครบรอบพระราชพิธีสถาปนาสุลต่านแห่งรัฐตรังกานู

note: Birthday of the Sultan of Terengganu.
en: Hari Keputeraan Sultan Terengganu
th: วันคล้ายวันประสูติสุลต่านแห่งรัฐตรังกานู

note: Arafat Day.
en: Hari Arafah
th: วันอารอฟะห์

note: General election additional holiday.
en: Cuti Peristiwa (pilihan raya umum)
th: วันหยุดพิเศษ (การเลือกตั้งทั่วไป)

note: Malaysia Cup Holiday.
en: Cuti Piala Malaysia
th: วันหยุดพิเศษการแข่งขันฟุตบอลมาเลเซียคัพ

note: Day of Installation of the 15th Yang di-Pertuan Agong.
en: Hari Pertabalan Yang di-Pertuan Agong ke-15
th: พระราชพิธีสถาปนาสมเด็จพระราชาธิบดีแห่งมาเลเซีย องค์ที่ 15

note: Day of Installation of the 16th Yang di-Pertuan Agong.
en: Hari Pertabalan Yang di-Pertuan Agong ke-16
th: พระราชพิธีสถาปนาสมเด็จพระราชาธิบดีแห่งมาเลเซีย องค์ที่ 16

note: Eid al-Fitr (additional holiday).
en: Hari Raya Puasa (pergantian hari)
th: วันอีฎิ้ลฟิตริ (เพิ่มเติม)

note: Additional holiday in commemoration of the 2017 SEA Games.
en: Cuti tambahan sempena memperingati SAT 2017
th: วันหยุดเพิ่มเติมเนื่องในโอกาสการแข่งขันกีฬาซีเกมส์ปี 2017
