Holidays 0.59 - en to th translation catalogue (15 entries)

note: %s (observed).
en: %s (nghỉ bù)
th: ชดเชย%s

note: New Year's Day.
en: Tết Dương lịch
th: วันปีใหม่สากล

note: 29 of Lunar New Year.
en: 29 Tết
th: วันที่ 29 เดือน 12 ตามปฏิทินจันทรคติ

note: Lunar New Year's Eve.
en: Giao thừa Tết Nguyên Đán
th: วันก่อนวันตรุษเต๊ต

note: Lunar New Year.
en: Tết Nguyên Đán
th: วันตรุษเต๊ต

note: Second Day of Lunar New Year.
en: Mùng hai Tết Nguyên Đán
th: วันตรุษเต๊ตวันที่สอง

note: Third Day of Lunar New Year.
en: Mùng ba Tết Nguyên Đán
th: วันตรุษเต๊ตวันที่สาม

note: Fourth Day of Lunar New Year.
en: Mùng bốn Tết Nguyên Đán
th: วันตรุษเต๊ตวันที่สี่

note: Fifth Day of Lunar New Year.
en: Mùng năm Tết Nguyên Đán
th: วันตรุษเต๊ตวันที่ห้า

note: Sixth Day of Lunar New Year.
en: Mùng sáu Tết Nguyên Đán
th: วันตรุษเต๊ตวันที่หก

note: Hung Kings' Commemoration Day.
en: Ngày Giỗ Tổ Hùng Vương
th: วันสักการะบูชาบรรพกษัตริย์หุ่ง

note: Liberation Day/Reunification Day.
en: Ngày Chiến thắng
th: วันปลดปล่อยภาคใต้เพื่อรวมชาติ

note: International Labor Day.
en: Ngày Quốc tế Lao động
th: วันแรงงานสากล

note: National Day.
en: Quốc khánh
th: วันชาติเวียตนาม

note: Day off (substituted from %s).
en: Ngày nghỉ (thay cho ngày %s)
th: วันหยุด (แทน %s)
