Holidays 0.41 - en to uk translation catalogue (22 entries)

note: General Election Day.
en: Dia de eleições gerais
uk: День загальних виборів

note: %s (observed).
en: %s (ponte)
uk: Вихідний за %s

note: New Year's Day.
en: Dia do Ano Novo
uk: Новий рік

note: Martyrs of Colonial Repression Day.
en: Dia dos Mártires da Repressão Colonial
uk: День памʼяті жертв колоніальних репресій

note: Beginning of the Armed Struggle for National Liberation Day.
en: Dia do Início da Luta Armada de Libertação Nacional
uk: День початку збройної боротьби за національне визволення

note: Beginning of the Armed Struggle Day.
en: Dia do Início da Luta Armada
uk: День початку збройної боротьби

note: Carnival Day.
en: Dia do Carnaval
uk: Карнавал

note: International Women's Day.
en: Dia Internacional da Mulher
uk: Міжнародний жіночий день

note: Southern Africa Liberation Day.
en: Dia da Libertação da África Austral
uk: День визволення південної Африки

note: Peace and National Reconciliation Day.
en: Dia da Paz e Reconciliação Nacional
uk: День миру та національного примирення

note: Good Friday.
en: Sexta-Feira Santa
uk: Страсна пʼятниця

note: International Worker's Day.
en: Dia Internacional do Trabalhador
uk: Міжнародний день трудящих

note: Africa Day.
en: Dia da África
uk: День Африки

note: International Children's Day.
en: Dia Internacional da Criança
uk: Міжнародний день захисту дітей

note: National Heroes' Day.
en: Dia do Fundador da Nação e do Herói Nacional
uk: День засновника нації та національного героя

note: All Souls' Day.
en: Dia dos Finados
uk: День усіх померлих

note: National Independence Day.
en: Dia da Independência Nacional
uk: День національної незалежності

note: Independence Day.
en: Dia da Independência
uk: День незалежності

note: Date of Founding of MPLA - Labor Party.
en: Data da Fundacao do MPLA - Partido do Trabalho
uk: Дата заснування НРВА - партії праці

note: Christmas and Family Day.
en: Dia de Natal e da Família
uk: Різдво Христове та День родини

note: Christmas Day.
en: Dia do Natal
uk: Різдво Христове

note: Family Day.
en: Dia da Família
uk: День родини
