Holidays 0.41 - en to uk translation catalogue (25 entries)

note: Bridge Public Holiday.
en: Feriado con fines turísticos
uk: Додатковий вихідний

note: Bicentenary of the creation and first oath of the national flag.
en: Bicentenario de la creación y primera jura de la bandera nacional
uk: 200-річчя створення та першої присяги державному прапору

note: Bicentenary of the Battle of Tucuman.
en: Bicentenario de la Batalla de Tucumán
uk: 200-річчя битви при Тукумані

note: Bicentenary of the inaugural session of the National Constituent Assembly of the year 1813.
en: Bicentenario de la sesión inaugural de la Asamblea Nacional Constituyente del año 1813
uk: 200-річчя інавгураційної сесії Національних установчих зборів 1813 року

note: Bicentenary of the Battle of Salta.
en: Bicentenario de la Batalla de Salta
uk: 200-річчя битви при Сальті

note: National Census Day 2022.
en: Censo nacional 2022
uk: День національного перепису 2022

note: New Year's Day.
en: Año Nuevo
uk: Новий рік

note: Carnival Day.
en: Día de Carnaval
uk: Карнавал

note: Memory's National Day for the Truth and Justice.
en: Día Nacional de la Memoria por la Verdad y la Justicia
uk: День памʼяті заради правди та правосуддя

note: War Veterans Day.
en: Día del Veterano de Guerra
uk: День ветеранів війни

note: Veterans Day and the Fallen in the Malvinas War.
en: Día del Veterano y de los Caidos en la Guerra de Malvinas
uk: День ветеранів та загиблих на Мальвінській війні

note: Good Friday.
en: Viernes Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Labor Day.
en: Día del Trabajo
uk: День праці

note: May Revolution Day.
en: Día de la Revolución de Mayo
uk: День Травневої революції

note: Day of Argentine Sovereignty over the Malvinas, Sandwich and South Atlantic Islands.
en: Día de los Derechos Argentinos sobre las Islas Malvinas, Sandwich y del Atlántico Sur
uk: День суверенітету Аргентини на Мальвінських, Сендвічевих і Південноатлантичних островах

note: Pass to the Immortality of General Don Manuel Belgrano.
en: Paso a la Inmortalidad del General Don Manuel Belgrano
uk: День памʼяті генерала Мануеля Бельграно

note: Independence Day.
en: Día de la Independencia
uk: День незалежності

note: Immaculate Conception.
en: Inmaculada Concepción de María
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Christmas Day.
en: Navidad
uk: Різдво Христове

note: Pass to the Immortality of General Don Martin Miguel de Guemes.
en: Paso a la Inmortalidad del General Don Martín Miguel de Güemes
uk: День памʼяті генерала Мартіна Мігеля де Гуемеса

note: Pass to the Immortality of General Don Jose de San Martin.
en: Paso a la Inmortalidad del General Don José de San Martin
uk: День памʼяті генерала Хосе де Сан-Мартіна

note: Respect for Cultural Diversity Day.
en: Día del Respeto a la Diversidad Cultural
uk: День поваги до культурного різноманіття

note: Columbus Day.
en: Día de la Raza
uk: День Колумба

note: National Sovereignty Day.
en: Día de la Soberanía Nacional
uk: День національного суверенітету

note: %s (observed).
en: %s (observado)
uk: %s (вихідний)
