Holidays 0.41 - en to uk translation catalogue (25 entries)

note: %s (estimated).
en: %s (təxmini)
uk: %s (приблизна дата)

note: %s (observed).
en: %s (müşahidə olunur)
uk: %s (вихідний)

note: New Year's Day.
en: Yeni il bayramı
uk: Новий рік

note: Martyrs' Day.
en: Ümumxalq hüzn günü
uk: День національної скорботи

note: Women's Day.
en: Qadınlar günü
uk: Жіночий день

note: Spring Festival.
en: Novruz bayramı
uk: Свято Новруз

note: Victory over Fascism Day.
en: Faşizm üzərində qələbə günü
uk: День перемоги над фашизмом

note: Independence Day.
en: Müstəqillik Günü
uk: День Незалежності

note: Republic Day.
en: Respublika Günü
uk: День Республіки

note: National Liberation Day.
en: Azərbaycan xalqının milli qurtuluş günü
uk: День національного визволення азербайджанського народу

note: Armed Forces Day.
en: Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri günü
uk: День Збройних Сил

note: Independence Day.
en: Milli Müstəqillik Günü
uk: День національної незалежності

note: Victory Day.
en: Zəfər Günü
uk: День Перемоги

note: National Flag Day.
en: Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı günü
uk: День державного прапора

note: International Azerbaijanis Solidarity Day.
en: Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü
uk: Всесвітній день солідарності азербайджанців

note: Eid al-Fitr.
en: Ramazan bayrami
uk: Рамазан-байрам

note: Eid al-Adha.
en: Qurban bayrami
uk: Курбан-байрам

note: Memorial Day.
en: Anım Günü
uk: День памʼяті

note: Independence Restoration Day.
en: Müstəqilliyin Bərpası Günü
uk: День відновлення незалежності

note: Constitution Day.
en: Konstitusiya Günü
uk: День Конституції

note: National Revival Day.
en: Milli Dirçəliş Günü
uk: День національного відродження

note: Presidential elections.
en: Prezidenti seçkiləri
uk: Президентські вибори

note: Municipal elections.
en: Bələdiyyə seçkiləri
uk: Місцеві вибори

note: Day off (substituted from %s).
en: İstirahət günü (%s ilə əvəz edilmişdir)
uk: Вихідний день (перенесено з %s)

note: %s (observed, estimated).
en: %s (müşahidə olunur, təxmini)
uk: %s (вихідний, приблизна дата)
