Holidays 0.54 - en to uk translation catalogue (34 entries)

note: New Year's Day.
en: Uudenvuodenpäivä
uk: Новий рік

note: Epiphany.
en: Loppiainen
uk: Богоявлення

note: Good Friday.
en: Pitkäperjantai
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
en: Pääsiäispäivä
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Toinen pääsiäispäivä
uk: Великодній понеділок

note: May Day.
en: Vappu
uk: Ваппу

note: Ascension Day.
en: Helatorstai
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Sunday.
en: Helluntaipäivä
uk: Трійця

note: Midsummer Eve.
en: Juhannusaatto
uk: Переддень літнього сонцестояння

note: Midsummer Day.
en: Juhannuspäivä
uk: День літнього сонцестояння

note: All Saints' Day.
en: Pyhäinpäivä
uk: День усіх святих

note: Independence Day.
en: Itsenäisyyspäivä
uk: День незалежності

note: Christmas Eve.
en: Jouluaatto
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Joulupäivä
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Tapaninpäivä
uk: Другий день Різдва

note: Runeberg Day
en: Runebergin päivä
uk: День Рунеберга

note: Kalevala Day, Day of Finnish Culture
en: Kalevalan päivä, suomalaisen kulttuurin päivä
uk: День Калевали, День фінської культури

note: Minna Canth Day, Day of Equality
en: Minna Canthin päivä, tasa-arvon päivä
uk: День Мінни Кант, День рівності

note: Mikael Agricola Day, Day of the Finnish Language
en: Mikael Agricolan päivä, suomen kielen päivä
uk: День Мікаеля Аґріколи, День фінської мови

note: National War Veterans' Day
en: Kansallinen veteraanipäivä
uk: Національний день ветеранів

note: Europe Day
en: Eurooppa-päivä
uk: День Європи

note: Mothers' Day
en: Äitienpäivä
uk: День матері

note: J. V. Snellman Day, Day of Finnish Heritage
en: J.V. Snellmanin päivä, suomalaisuuden päivä
uk: День Ю. В. Снелльмана, День фінської спадщини

note: Remembrance Day
en: Kaatuneitten muistopäivä
uk: День ветеранів Національної війни

note: Flag Day of the Finnish Defense Forces
en: Puolustusvoimain lippujuhlan päivä
uk: День прапора фінських сил оборони

note: Eino Leino Day, Day of Summer and Poetry
en: Eino Leinon päivä, runon ja suven päivä
uk: День Ейно Лейно, День літа та поезії

note: Finland's Nature Day
en: Suomen luonnon päivä
uk: День природи Фінляндії

note: Miina Sillanpää Day, Day of Civic Participation
en: Miina Sillanpään ja kansalaisvaikuttamisen päivä
uk: День Міїни Сілланпяя, День громадянської активності

note: Aleksis Kivi Day, Day of Finnish Literature
en: Aleksis Kiven päivä, suomalaisen kirjallisuuden päivä
uk: День Алексіса Ківі, День фінської літератури

note: United Nations Day
en: YK:n päivä
uk: День ООН

note: Finnish Swedish Heritage Day, svenska dagen
en: Ruotsalaisuuden päivä, Kustaa Aadolfin päivä
uk: День фінської шведської спадщини, шведський день

note: Fathers' Day
en: Isänpäivä
uk: День батька

note: Day of Children's Rights
en: Lapsen oikeuksien päivä
uk: День прав дитини

note: Jean Sibelius Day, Day of Finnish Music
en: Jean Sibeliuksen päivä, suomalaisen musiikin päivä
uk: День Жана Сібеліуса, День фінської музики
