Holidays 0.41 - en to uk translation catalogue (39 entries)

note: New Year's Day.
en: Ano Novo
uk: Новий рік

note: Good Friday.
en: Sexta-feira Santa
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
en: Páscoa
uk: Великдень

note: Corpus Christi.
en: Corpo de Deus
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Republic Day.
en: Implantação da República
uk: День Республіки

note: All Saints' Day.
en: Dia de Todos os Santos
uk: День усіх святих

note: Restoration of Independence Day.
en: Restauração da Independência
uk: День відновлення незалежності

note: Freedom Day.
en: Dia da Liberdade
uk: День Свободи

note: Labor Day.
en: Dia do Trabalhador
uk: День праці

note: Day of Camões, Portugal, and the Portuguese Race.
en: Dia de Camões, de Portugal e da Raça
uk: День Камоенса, Португалії і Раси

note: Day of Portugal, Camões, and the Portuguese Communities.
en: Dia de Portugal, de Camões e das Comunidades Portuguesas
uk: День Португалії, Камоенса і португальських громад

note: Portugal Day.
en: Dia de Portugal
uk: День Португалії

note: Assumption Day.
en: Assunção de Nossa Senhora
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: Immaculate Conception.
en: Imaculada Conceição
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Christmas Day.
en: Dia de Natal
uk: Різдво Христове

note: Carnival.
en: Carnaval
uk: Карнавал

note: Christmas Eve.
en: Véspera de Natal
uk: Святий вечір

note: Second Day of Christmas.
en: 26 de Dezembro
uk: Другий день Різдва

note: New Year's Eve.
en: Véspera de Ano Novo
uk: Переддень Нового року

note: Saint Anthony's Day.
en: Dia de Santo António
uk: День Святого Антонія

note: Saint Joanna's Day.
en: Dia de Santa Joana
uk: День Святої Йоанни

note: Ascension Day.
en: Quinta-feira da Ascensão
uk: Вознесіння Господнє

note: Saint John's Day.
en: Dia de São João
uk: День Святого Івана

note: Feast of Our Lady of Graces.
en: Dia de Nossa Senhora das Graças
uk: День Богоматері Милосердя

note: Feast of Our Lady of Mércoles.
en: Dia de Nossa Senhora de Mércoles
uk: День Богоматері Меркольської

note: Saint Elizabeth's Day.
en: Dia de Santa Isabel
uk: День Святої Єлизавети

note: Saint Peter's Day.
en: Dia de São Pedro
uk: День Святого Петра

note: Municipal Holiday of Faro.
en: Dia do Município de Faro
uk: День муніципалітету Фару

note: Municipal Holiday of Guarda.
en: Dia do Município da Guarda
uk: День муніципалітету Гуарда

note: Municipal Holiday of Leiria.
en: Dia do Município de Leiria
uk: День муніципалітету Лейрія

note: Municipal Holiday of Portalegre.
en: Dia do Município de Portalegre
uk: День муніципалітету Порталегре

note: Saint Joseph's Day.
en: Dia de São José
uk: День Святого Йосипа

note: Bocage Day.
en: Dia de Bocage
uk: День Бокажі

note: Feast of Our Lady of Sorrows.
en: Dia de Nossa Senhora da Agonia
uk: День Богоматері Страждання

note: Saint Matthew's Day.
en: Dia de São Mateus
uk: День Святого Матвія

note: Day of the Autonomous Region of the Azores.
en: Dia da Região Autónoma dos Açores
uk: День автономного регіону Азорських островів

note: Day of the Autonomous Region of Madeira.
en: Dia da Região Autónoma da Madeira
uk: День автономного регіону Мадейра

note: Day of the Autonomous Region of Madeira and the Madeiran Communities.
en: Dia da Região Autónoma da Madeira e das Comunidades Madeirenses
uk: День автономного регіону Мадейра та мадейрських громад

note: 1st Octave.
en: Primeira Oitava
uk: Перша октава
