Holidays 0.37 - en to uk translation catalogue (15 entries)

note: %s (estimated).
en: %s (tahmini)
uk: %s (приблизна дата)

note: New Year's Day.
en: Yılbaşı
uk: Новий рік

note: National Sovereignty and Children's Day.
en: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
uk: День національної незалежності та дітей

note: National Sovereignty Day.
en: Ulusal Egemenlik Bayramı
uk: День національної незалежності

note: Labour and Solidarity Day.
en: Emek ve Dayanışma Günü
uk: День праці та солідарності

note: Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day.
en: Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
uk: День вшанування памʼяті Ататюрка, молоді та спорту

note: Youth and Sports Day.
en: Gençlik ve Spor Bayramı
uk: День молоді та спорту

note: Freedom and Constitution Day.
en: Hürriyet ve Anayasa Bayramı
uk: День Свободи та Конституції

note: Democracy and National Unity Day.
en: Demokrasi ve Millî Birlik Günü
uk: День демократії та національної єдності

note: Victory Day.
en: Zafer Bayramı
uk: День Перемоги

note: Republic Day.
en: Cumhuriyet Bayramı
uk: День Республіки

note: Eid al-Fitr.
en: Ramazan Bayramı
uk: Рамазан-байрам

note: Eid al-Adha.
en: Kurban Bayramı
uk: Курбан-байрам

note: %s (from 1pm).
en: %s (saat 13.00'ten)
uk: %s (з 13:00)

note: Public holiday.
en: Genel tati̇l
uk: Загальний вихідний
