Holidays 0.30 - en to uk translation catalogue (23 entries)

note: Presidential Inauguration Day.
en: Inauguración del Presidente de la República
uk: Інавгурація Президента Республіки

note: New Year's Day.
en: Año Nuevo
uk: Новий рік

note: Cry of Asencio.
en: Grito de Asencio
uk: День заклику Асенціо

note: International Workers' Day.
en: Día de los Trabajadores
uk: День трудящих

note: Spain Day.
en: Día de España
uk: День Іспанії

note: America Day.
en: Día de América
uk: День Америки

note: Democracy Day.
en: Día de la Democracia
uk: День демократії

note: Humanity Day.
en: Día de la Humanidad
uk: День людяності

note: Constitution Day.
en: Jura de la Constitución
uk: День присяги Конституції

note: Independence Day.
en: Declaratoria de la Independencia
uk: День проголошення незалежності

note: Italy Day.
en: Día de Italia
uk: День Італії

note: Open Town Hall.
en: Cabildo Abierto
uk: День відкритих зборів

note: Beaches Day.
en: Día de las Playas
uk: День пляжів

note: Day of the Family.
en: Día de la Familia
uk: День родини

note: Children's Day.
en: Día de los Niños
uk: День дітей

note: Carnival.
en: Carnaval
uk: Карнавал

note: Tourism Week.
en: Semana de Turismo
uk: Тиждень туризму

note: Landing of the 33 Patriots.
en: Desembarco de los 33 Orientales
uk: День висадки 33 патріотів

note: Battle of Las Piedras.
en: Batalla de Las Piedras
uk: День битви при Лас-Пʼєдрас

note: Birthday of Artigas.
en: Natalicio de Artigas
uk: Річниця Артігаса

note: Cultural Diversity Day.
en: Día de la Diversidad Cultural
uk: День культурного різноманіття

note: Columbus Day.
en: Día de la Raza
uk: День Колумба

note: All Souls' Day.
en: Día de los Difuntos
uk: День усіх померлих
